22 Haziran 2018 Cuma

? TESPİT VAKTİ- OKUMAYA DEĞER ?

13 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1027 defa okundu.
? TESPİT VAKTİ- OKUMAYA DEĞER ?

? TESPİT VAKTİ- OKUMAYA DEĞER ?

?Kendimi bildim bileli satranç oynarım. Çünkü bana göre Satranç, hayatı en iyi yansıtan oyunların başını çeker.
Kaleler, Filler, Atlar, Vezirler ve Şahlar vardır. Tüm bunların yanında birde piyonlar. Oyunun en pasif taşları.
Küçük bir tahta üzerinde, ölümüne bir savaş.
Satranç bana tarihi anımsatır. Savaşları, acımasızlıkları, ölen askerleri…
Satranç oyununun en güçlü taşları vezirler, kaleler, filler ve atlardır. Oyunun en değerli taşı olmasına rağmen Şah çok pasif bir taştır. Kaçmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Akıllı hiç bir satranç oyuncusu Şah ile hamle yapmaz. Çünkü Şah oyunun en önemli taşıdır ve onu kaptırması dahilinde oyun biter.Bunun yerine atlarını, fillerini, kalelerini, vezirini ve oyun içerisinde sayıca en fazla olan piyonlarını kullanır… Şah her zaman kaçar, saklanır ve kendini korur. Kendini koruma adına herkesi feda etmekten bir an bile çekinmez.
Piyonlar… Oyunun en asil taşları.
Oyundaki 32 taşın 16’sını piyonlar oluşturur. Rakibi tehdit edebilecek güçlü bir hareket alanları yoktur. Piyonlar hayatlarını devam ettirebilmek için ilerlemeye devam etmek zorundadır. Hayatta kalmanın tek ama tek yolu ilerlemektir. Bütün engellere rağmen, bütün tehditlere rağmen. Oyundaki bütün taşları geri çekebilirsiniz… ama Piyonları asla. Satranç oynayan biri başka bir taşı elde etmek adına çekinmeden bir piyonu feda edebilir. Çünkü piyon oyundaki en değersiz taştır ve ölüm onun kaderidir.
Satranç işte bu yönüyle hayata benzer. Bizler satranç tahtasındaki sıradan ve basit piyonlarız. Ölüm bizim kaderimiz.
Şah’ı korumak adına hiç çekinmeden feda edilebilir, öldürülebiliriz. Yaşamak için yolumuza devam etmek zorundayız. Oyundaki iki şah yaşasın diye diğer 16 piyon hiç çekinmeden feda edilir…
Şah her zaman yaşamalıdır. O ölmemelidir. O yaşasın diye filler feda edilir, atlar ve kaleler feda edilir… Hatta ve hatta oyunun en güçlü, hareket alanı en geniş olan taşı Vezir bile feda edilir. Sırf ”Şah” yaşasın diye.Çünkü Şah ölürse, oyun biter.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

En iyi uzaktan eğitim SON DAKİKA: